ZESPÓŁ SZKÓŁ SPECJALNYCH IM. KS. J. TWARDOWSKIEGO W GRÓJCU
zachęca do włączenia się w symboliczne obchody Światowego Dnia Zespołu Downa
w 2022 roku DZIEŃ KOLOROWEJ SKARPETKI przypada w poniedziałek, jak zawsze na 21 marca

Co to jest Światowy Dzień Zespołu Downa?
Organizacja Narodów Zjednoczonych obchodzi Światowy Dzień Zespołu Downa od 2012 roku jako sposób na podniesienie świadomości na temat tego zaburzenia.
Dla niewtajemniczonych zespół Downa, znany również jako trisomia 21 chromosomu, jest zaburzeniem genetycznym, które jest spowodowane obecnością całości lub części trzeciej kopii chromosomu 21. Dodatkowy chromosom pojawia się przypadkowo.
Zaburzenie jest zwykle związane z opóźnieniem wzrostu fizycznego, charakterystycznymi rysami twarzy oraz niepełnosprawnością intelektualną od lekkiego do umiarkowanego.

Dlaczego 21 marca?
19 grudnia 2011 r. Zgromadzenie Ogólne Narodów Zjednoczonych ogłosiło 21 marca Światowym Dniem Zespołu Downa. Data ta jest znacząca (21 dzień trzeciego miesiąca), aby symbolizować „wyjątkowość potrójnego powtórzenia (trisomii) 21 chromosomu, który powoduje zespół Downa”.

Co mają j kolorowe skarpetki wspólnego z podnoszeniem świadomości na temat zespołu Downa?

Inicjatywa jest częścią kampanii zapoczątkowanej przez organizację Down Syndrome International, aby zachęcić ludzi do prowadzenia dialogu na temat różnorodności, wyjątkowości, integracji i akceptacji. Trend kolorowych skarpetek ogarnął ludzi na całym świecie, którzy zakładają kolorowe skarpetki nie od pary, w obchodzony co roku 21 marca Światowy Dzień Zespołu Downa (ang. World Down Syndrome Day).

PRZYŁĄCZ SIĘ I TY- 21 marca, załóż do szkoły, przedszkola, do pracy… dwie różne kolorowe skarpetki- BĄDŹ Z NAMI !

https://www.facebook.com/ZESPOLSZKOLSPECJALNYCHGROJEC

 

Opcje Dostępności