Wczesne wspomaganie rozwoju dziecka

Wczesne wspomaganie rozwoju dziecka, rozumiane jest jako wczesne oddziaływanie rewalidacyjno-wychowawcze stymulujące rozwój, obejmujące potrzeby wychowawcze dziecka z uwzględnieniem potrzeb rodziny.

Zespół wczesnego wspomagania rozwoju dziecka przy ZSS w Grójcu istnieje od 2009 roku. Działamy w oparciu o Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dn. 11 XI. 2013r. w sprawie organizowania wczesnego wspomagania rozwoju dziecka (Dz.U. z 2013 r. poz. 1257).
Terapię prowadzimy na podstawie opinii o potrzebie wczesnego wspomagania rozwoju dziecka, którą wydaje poradnia psychologiczno-pedagogiczna w miejscu jego zamieszkania. Obejmujemy opieką dzieci od chwili stwierdzenia niepełnosprawności do momentu podjęcia przez dziecko nauki w szkole.

Zajęcia w ramach wczesnego wspomagania organizuje się w wymiarze od 4 do 8 godzin w miesiącu, w zależności od możliwości psychofizycznych i potrzeb dziecka. Są prowadzone indywidualnie z dzieckiem i jego rodziną.
W przypadku dzieci, które ukończyły 3 rok życia, zajęcia w ramach wczesnego wspomagania mogą być prowadzone w grupach liczących 2 lub 3 dzieci, z udziałem ich rodzin. Terapia dzieci, które nie ukończyły 3 roku życia, może być prowadzona także w domu rodzinnym.

Co wczesne wspomaganie umożliwia dziecku?

● hamuje pogłębianie się niepełnosprawności,
 a czasem pozwala na całkowite ustąpienie niekorzystnych zmian,
 gdy nie są one jeszcze utrwalone

● stymuluje rozwój psychiczny, fizyczny, umysłowy

● pozwala na wykorzystanie potencjału dziecka w zakresie funkcji poznawczych, małej, dużej motoryki, komunikacji i socjalizacji

● stwarza kontakty z rówieśnikami

● wpływa na poprawę ogólnego stanu zdrowia

● zapobiega występowaniu nieprawidłowości w rozwoju psychoruchowym dziecka

● pomaga w budowaniu trwałej więzi z najbliższymi

● zwiększa sprawność w zakresie samoobsługi

Co wczesne wspomaganie umożliwia rodzicom?

● pomoc w procesie adaptacji do warunków życia, wynikających z faktu wychowywania dziecka niepełnosprawnego

● pomoc w odpowiedniej organizacji środowiska domowego

● pomoc w budowaniu realistycznych oczekiwań w stosunku do rozwoju dziecka zgodnych z jego możliwościami

● uzyskanie specjalistycznej wiedzy i umiejętności praktycznych