^Do góry

Aktualności

INFORMACJA

W czerwcu 2018 roku Stowarzyszenie "Biedronki" zmieniło miejce swojej działalności oraz adres siedziby - strona archiwalna.

NIEBIESKI PIKNIK ZAKOŃCZYŁ KWIETNIOWE DZIAŁANIA

Niebieski piknik

Niebieski piknik

piknik1

W sobotę, 30 kwietnia, przed Gminnym Ośrodkiem Kultury w Grójcu odbył się piknik integracyjny zorganizowany w ramach projektu „Porozmawiajmy o autyzmie w kwietniu", sfinansowany przez Starostwo Powiatowe w Grójcu, Stowarzyszenie Pomocy Niepełnosprawnym BIEDRONKI oraz Zespół Szkół Specjalnych w Grójcu. Piknik ten staje się powoli tradycją, w której uczestniczą nie tylko uczniowie naszej szkoły, ale również mieszkańcy Grójca. W tym roku dzięki dyrektorowi GOK, p. Grzegorzowi Rejerowi mógł odbyć się w samym centrum miasta. Piknik, mimo niezbyt sprzyjającej pogody, można zaliczyć do udanych. Uczestnicy mogli wziąć udział w malowaniu twarzy oraz w grach i zabawach zespołowych. Aby do zabaw nie zabrakło siły, były też kiełbaski, soki i ciasta sponsorowane przez: piekarnię „SMOLEŃ" z Nowego Miasta, POL AGRO SA z Grójca, Tłocznię Soków „GWIAZDA" z Bikówka, Gospodarstwo Produkcyjno-Handlowe „FOLWARK" z Jankowic koło Nowego Miasta n. Pilicą, którzy już po raz kolejny wsparli naszą akcję za co składamy serdeczne podziękowania.
Podczas pikniku wystąpił „Bardzo Dobry Zespół z Grójca" w skład którego wchodzą uczniowie ZSS, przedstawiając nam swoją wersję „Piratów z Karaibów" pt. „Kolorowy zawrót głowy".
W trakcie pikniku rozstrzygnięto również konkurs plastyczy „Niebieski Świat Autyzmu". Jury postanowiło wyróżnić wszystkich uczestników konkursu oraz nagrodzić następujących:
I miejsce ex aequo Dawid Machalski - Publiczne Przedszkole ZCMN w Grójcu oraz Kamil Bąder PSP nr 3 w Grójcu.
II miejsce ex aequo Jaś Gałka Niepubliczne Przedszkole Koszałek Opałek oraz Zosia Kalinowska PSP w Michałowie.
III miejsce ex aequo Natalia Pycek PSP nr 2 w Grójcu oraz Julia Duszyńska PSP w Podlesiu Dużym. Wszystkim serdecznie gratulujemy.
Piknik, to zakończenie projektu „KWIECIEŃ MIESIĄCEM AUTYZMU", który odbyły się w kwietniu w ZSS w Grójcu. Kwietniowe działania miały na celu zwrócić uwagę włodarzy miasta, nauczycieli i wszystkich pracujących z dziećmi oraz społeczności lokalnej na problemy osób
z autyzmem. Za rok znów będzie kwiecień i znów sie spotkamy na marszu, konferencji czy pikniku. Już dziś zapraszamy

Marcin Gała

PODRÓŻ MARII -WARSZTATY W SZKOŁACH PODSTAWOWYCH.

Rozmawiamy o autyzmie

Rozmawiamy o autyzmie

Rozmawiamy o autyzmie

 

 

Maria ma 15 lat. Nie bardzo radzi sobie z zasuwaniem suwaka czy wiązaniem butów, ale za to ma niezwykłe zdolności do zapamiętywania imion ludzi, których w życiu poznała. Nie mówi, lecz posługuje się obrazkami. Swoim uśmiechem potrafi zahipnotyzować każdego człowieka. Marcin ma 11 lat, uwielbia piłkę nożną. Bardzo lubii chodzic do szkoły, lubi lekcje matematyki, angielskiego i plastyki, ale słabiej radzi sobie z językiem polskim. Oboje mają autyzm.
12 i 13 kwietnia w ramach projektu "Niebieski świat autyzmu – rozmawiamy o autyzmie
w kwietniu....", finansowanego przez Starostwo Powiatowe w Grójcu oraz Stowarzyszenie Pomocy Niepełnosprawnym BIEDRONKI, nauczyciele ZSS przeprowadzili zajęcia
w grójeckich podstawówkach. Podczas zajęć uczniowie klas czwartych mieli okazję dowiedzieć się co to jest autyzm, poznać jak funkcjonuje osoba z autyzmem, oraz z jakimi trudnościami spotyka się w życiu codziennym. Zajęcia te jako jedno z działań w ramach kolejnej edycji KWIECIEŃ MIESIĄCEM AUTYZMU miały na celu obalenie stereotypowego myślenia o osobach niepełnosprawnych oraz kształtowanie postaw tolerancji wśród najmłodszych pokoleń.
Lekcje te spotkały się z ogromnym entuzjazmem ze strony nauczycieli grójeckich szkół, którzy widząc potrzebę uwrażliwiania młodzieży, jak również edukacji w zakresie rodzajów niepełnosprawności.

WIEMY WIĘCEJ I STARAMY SIĘ ROZUMIEĆ LEPIEJ DZIECI AUTYSTYCZNE

 IV Konferencja "Poznać i zrozumieć autyzm"

konferencja2

konferencja3

konferencja4

IV Konferencja „Poznać i zrozumieć autyzm”

zorganizowana przez Zespół Szkół Specjalnych w Grójcu już za nami …

            W dniach 8-9 kwietnia 2016 r. w Zespole Szkół Specjalnych im. ks. J.Twardowskiego w Grójcu odbyła się kolejna konferencja naukowa pod patronatem Mazowieckiego Kuratora Oświaty oraz Starosty Grójeckiego, w ramach której postawiliśmy sobie zadanie by lepiej „Poznać i zrozumieć autyzm”. Każdorazowo konferencje, podobnie jak Niebieskie Marsze, wpisane są w kalendarz kwietnia, który jest miesiącem autyzmu.Jak zawsze okazało się to przedsięwzięcie cieszące się dużym zainteresowaniem wśród rodziców dzieci autystycznych, pedagogów, psychologów oraz logopedów nie tylko z powiatu grójeckiego, ale również z białobrzeskiego, kozienickiego oraz z placówek specjalnych z Radomia.

            Celem konferencji było przybliżenie uczestnikom zagadnień dotyczących najnowszych badań w zakresie autyzmu, poznania metod terapeutycznych oraz możliwości wspomagania rodziców i ich dzieci. Nie bez znaczenia jest także fakt, że w powiecie grójeckim rośnie liczba dzieci autystycznych, stąd potrzeba zwrócenia uwagi społeczeństwa lokalnego na problemy tych osób.

            Wystrzałowo otwarcia konferencji dokonali uczniowie szkoły z zespołu Perkoz, którzy wspólnie ze swoim nauczycielem Panem Arturem Gałką zagrali krótki, acz mocny utwór wykorzystując takie instrumenty jak wiadra czy rurki.

Następnie Dyrektor ZSS w Grójcu Pani Ewa Mąkosa, która powitała wszystkich uczestników, w szczególności rodziców dzieci autystycznych, podkreślając ich rolę w terapii naszych uczniów. Następnie w imieniu własnym oraz Starosty Marka Ścisłowskiego głos zabrała Pani Sylwia Pietrasiewicz - sekretarz Powiatu Grójeckiego, która podkreśliła znaczenie edukacji dzieci autystycznych w powiecie grójeckim i ciepło wyrażała się o inicjatywach szkoły, które wychodzą poza lekcje.

            Naukową część konferencji rozpoczęło wystąpienie prof. dr hab. Tadeusza Gałkowskiego z SWPS w Warszawie „O udziale środowiska rodzinnego we wspomaganiu rozwoju dzieci z autyzmem (ASD)”. Pan Profesor przedstawił najnowsze wyniki badań dotyczących autyzmu oraz podkreślał rolę środowiska rodzinnego w terapii dziecka z autyzmem. Wykład „Kochać kogoś, to być z nim szczęśliwym” (Barry N. Kaufman) wygłosił mgr Adrian Borowik z Fundacji Być Bliżej Siebie. Przedmiotem wystąpienia była Metoda Opcji (SON-RISE) w pracy z dzieckiem autystycznym. O programie ESDM (Early Start Denver Model) jako metodzie wczesnej interwencji wobec dzieci z autyzmem opowiadał mgr Tomasz Mróz z Centrum Adesse w Warszawie. A swoim doświadczeniem w zakresie zaburzenia przetwarzania słuchowego u dzieci z autyzmem podzieliła się mgr Agnieszka Samuś.

W trakcie konferencji uczestnicy mogli skorzystać z oferty księgarni Akademii Pedagogiki Specjalnej. Mieli także okazję uzyskać informacje na temat placówek zajmujących się diagnozą autyzmu, metod pracy z dzieckiem z autyzmem, a także ciekawych książek i artykułów dotyczących tej tematyki. Służył temu działający podczas całej konferencji punkt konsultacyjny.

W drugim dniu konferencji odbyły się warsztaty szkoleniowe, prowadzone przez nauczycieli na co dzień pracujących z dziećmi z autyzmem w Zespole Szkół Specjalnych w Grójcu. Pierwsze poświęcone były metodzie krakowskiej i zostały poprowadzone przez mgr Anetę Żebrowską. Kolejne, noszące tytuł „Jak radzić sobie z trudnymi zachowaniami uczniów z autyzmem” przedstawili mgr Marcin Gała oraz mgr Ewa Dziubińska. Ostatnimi prelegentami konferencji były mgr Aleksandra Jałoszyńska i mgr Agnieszka Dwornikiewicz-Piotrowska, które podzieliły się swoją wiedzą i praktyką dotyczącą pracy z dzieckiem autystycznym.

Na zakończenie konferencji dyrektor Ewa Mąkosa podziękowała wszystkim uczestnikom za poszukiwanie wiedzy, otwartość na nowe badania i narzędzia oraz chęć korzystania z nich w pracy by naprawdę więcej dowiedzieć się o autyzmie i zrozumieć bardziej uczniów z autyzmem. Wyraziła nadzieję, że ta konferencja będzie przydatna uczestnikom w bezpośredniej pracy i wzbogaci ich doświadczenie, a nadto będzie inspirować do podejmowania właściwych form wspierania dzieci autystycznych i ich rodziców.

NIEBIESKI MARSZ DLA AUTYZMU ULICAMI GRÓJCA

marsz dla autyzmu

marsz dla autyzmu

marsz2

marsz4

4 kwietnia Grójec BYŁ NIEBIESKI. Drugi rok z rzędu spod Zespołu Szkół Specjalnych - w którym uczy się 42 dzieci z autyzmem - ruszył marsz, który wpisał się w akcję "Na niebiesko dla autyzmu” – ponieważ pod takim hasłem 2 kwietnia europejskie organizacje niosące pomoc osobom z autyzmem obchodziły Światowy Dzień Wiedzy na Temat Autyzmu. 750 miast w 90 krajach, na 7 kontynentach włączyło się w tę globalną akcję, zmieniając iluminację swoich najbardziej charakterystycznych budowli na kolor niebieski. Wśród tych miast, wyrażając solidarność z osobami dotkniętymi autyzmem, znalazł się też Grójec. W miniony poniedziałek razem z przedszkolakami, uczniami grójeckich szkół podstawowych, rodzicami i nauczycielami w prawie siedmiuset osobowej grupie, ubrani w niebieskie koszulki, z niebieskimi flagami i balonami, w eskorcie policji, ruszyliśmy ulicami Grójca. Podczas marszu, ci, których mijaliśmy, mogli usłyszeć co to jest autyzm, jakie są jego objawy i jak można pomóc osobie z autyzmem zrozumieć nasz świat.

            Niebieski marsz dotarł pod Urząd Miasta, gdzie przywitali nas pracownicy urzędu, ubrani w koszulki koloru marszu na znak solidarności z osobami z autyzmem. Zastępca Burmistrza pan Karol Biedrzycki oraz nauczyciele ZSS Grójec przeczytali fragmenty pamiętnika osoby z autyzmem. Dalsze kroki skierowaliśmy pod Starostwo Powiatowe, gdzie przywitało nas grono sprzyjających nam pracowników Starostwa, również w niebieskich strojach. Pan Dariusz Piątkowski - Wicestarosta Grójecki - przeczytał kolejny fragment pamiętników, mówiących w jaki sposób osoby z autyzmem odbierają to co nas otacza. Następnie Pan Starosta oraz Sekretarz Powiatu Grójeckiego Pani Sylwia Pietrasiewicz wypuścili w powietrze niebieskie balony, które zabrały ze sobą dobre myśli dla osób z autyzmem. Po słodkościach jakimi obdarował nas Pan Starosta, ruszyliśmy w drogę powrotną. Po marszu czekały na nas ciasta, ciasteczka, soki i cukierki.

            Wydarzenie to nie odbyłoby się bez wsparcia Starostwa Powiatowego w Grójcu oraz firm. Darczyńcom serdecznie dziękujemy. Również wielkie podziękowania należą się wolontariuszom z Liceum Ogólnokształcącego im. ks. Piotra Skargi w Grójcu, na których zawsze możemy liczyć.

            Ten marsz za nami. Kompletujemy koszulki na następny rok. Może będzie nas... tysiąc? Organizatorzy ZSS Grójec

"POZNAĆ I ZROZUMIEĆ AUTYZM" - KONFERENCJA NUKOWO-SZKOLENIOWA

Zespół Szkół Specjalnych
im. ks. J. Twardowskiego
w Grójcu ul. Polna 17
oraz działające przy szkole Stowarzyszenie Pomocy Niepełnosprawnym „Biedronki"
w dniu 8 - 9 kwietnia 2016 r.organizuje konferencję naukowo-szkoleniową
pod patronatem Mazowieckiego Kuratora Oświaty
i Starosty Grójeckiego

POZNAĆ I ZROZUMIEĆ  AUTYZM

Konferencja skierowana jest do psychologów, pedagogów, logopedów, nauczycieli przedszkoli i nauczania zintegrowanego, nauczycieli szkolnictwa specjalnego, pracowników PPP oraz rodziców.

P R O G R A M   K O N F E R E N C J I

8 kwietnia 2016 r. /piątek/

8.00 – 9.00  rejestracja uczestników
9.00 – 9.20 otwarcie konferencji dyr. ZSS Ewa Mąkosa
słowo dla gości:
Mazowiecki Kurator Oświaty
Starosta Grójecki Marek Ścisłowski
9.20 – 10.00 prof. dr hab. Tadeusz Gałkowski „O udziale środowiska rodzinnego we wspomaganiu rozwoju dzieci z autyzmem (ASD)“
10.00 – 11.30 mgr Adrian Borowik, Fundacja BYC BLIŻEJ SIEBIE „Kochać kogoś, to być z nim szczęśliwym" (Barry N. Kaufman) - Prezentacja Programu Son-Rise
11.30 – 12.00 przerwa obiadowa
12.00 – 13.30 mgr Tomasz Mróz, Centrum Adesse „ESDM (Early Start Denver Model) jako metoda wczesnej interwencji wobec dzieci z autyzmem“
13.30 – 15.00 mgr Katarzyna Rychetsky, Centrum Metody Johansena IAS „Wielospecjalistyczna terapia zaburzeń funkcjonowania społeczno-emocjonalnego“
15.00 zakończenie konferencji dyr. ZSS Ewa Mąkosa

Dzień drugi 9 kwietnia 2016 r. /sobota/

9.00 – 10.30  mgr Aneta Żebrowska „Metoda krakowska w terapii dziecka z autyzmem“
10.30 – 10.45 oprzerwa kawowa
10.45 – 12.15 mgr Marcin Gała, mgr Ewa Dziubińska „Jak radzić sobie z trudnymi zachowaniami uczniów z autyzmem“
12.15 – 12.30 przerwa kawowa
12.30 – 14.00 mgr Aleksandra Jałoszyńska, mgr Agnieszka Dwornikiewicz-Piotrowska „Praca z dzieckiem autystycznym“

Informacja o prelegentach

 Koszt konferencji 150 zł. Szczegółowe informacje dotyczące rejestracji oraz warunków uczestnictwa na stronie
www.szkolaspecjalna.grojec.pl lub pod numerem tel. 48 664 27 71

FORMULARZ_ZGŁOSZENIOWY.doc

Warunki_uczestnictwa_w_konferencji_naukowej.doc

 

 

NORDIC WALKING W KRAINIE LESSOWYCH WAWOZÓW.

Kazimierz Dolny Nordic Walking

Kazimierz Dolny Nordic Walking

Kazimierz Dolny Nordic Walking

Życie to bajeczna wycieczka po przecudnej krainie,
lecz jedni podróżują pieszo a inni w limuzynie.
Jednak stąpając twardo po ziemi czuje się zapachy,
których, nie czuć spod ciemnych szyb i lśniącej blachy.

Od 28 do 30 września uczniowie wraz z opiekunami uczestniczyli w obozie szkoleniowo-wypoczynkowym w Kazimierzu Dolnym, zorganizowanym przez Stowarzyszenie „Biedronki”, które otrzymało dofinansowanie z urzędu Miasta i Gminy Grójec. Obóz miał na celu zwiedzanie malowniczych wąwozów, poruszając się z wykorzystaniem techniki nordic walking. Uczniowie bardzo dobrze radzili sobie z kijkami. Wycieczka obfitowała w wiele atrakcji krajobrazowych. Nasz rekonesans rozpoczęliśmy od zwiedzania Rynku, gdzie największą uwagę zwracają na siebie kamienice, a w szczególności Kamienica pod św. Mikołajem i Krzysztofem. Kamienice te powstały w XVII wieku. Ich właścicielami byli bracia Mikołaj i Krzysztof Przybyłowie, którzy przyozdobili je wizerunkami swoich świętych patronów. Do obowiązków uczniów należało zrobienie kolacji i śniadania pod czujnym okiem opiekunów oraz pozmywanie naczyń i posprzątanie kuchni. Obiady jadaliśmy w Kazimierzu w bardzo przyjemnej i malowniczej restauracji. Następnego dnia zwiedzaliśmy Korzeniowy Dół, który uważany jest za najpiękniejszy z kazimierskich wąwozów. O każdej porze roku można tam spotkać turystów, którzy na własne oczy postanowili zobaczyć te niezwykłe poczynania przyrody. Inne wąwozy też przyciągają turystów, którzy lubią krajobrazy jesienne, tak jak my. Nasze wycieczki były pełne atrakcji i niespodziewanych wydarzeń. Niektórzy nasi podopieczni byli zaskoczeni, że tyle kilometrów możemy dziennie pokonać, ale pogoda była dla nas bardzo łaskawa. Słońce i ciepły wiaterek owiewał nasze twarze i niwelował zmęczenie, które na niektórych twarzach było widoczne. Powrót do pensjonatu i zjedzenie ciepłej kolacji w towarzystwie kolegów dodawał nam sił i odwagi. Uczniowie pomagali robić też zakupy na wspólne posiłki. Wyprawa do Biedronki była wyzwaniem dla niektórych piechurów, gdyż sklep mieścił się parę kilometrów od naszego miejsca zamieszkania. Wieczorem po kolacji była dyskoteka i wtedy nikt nie odczuwał zmęczenia. Taniec sprzyjał integracji i zacieśnianiu przyjaźni. W dobrych humorach i z upominkami powróciliśmy do naszych rodziców, którzy czekali na nas przed szkołą.

Jolanta Nowakowska

„BIEDRONKI" NA DOŻYNKACH W LEWICZYNIE

Biedronki na dożynkach w Lewiczynie

Biedronki na dożynkach w Lewiczynie

W niedzielę, szóstego września, w Lewiczynie, po raz kolejny odbyły się Dożynki Powiatu Grójeckiego. Podczas święta swoje stoiska wystawiły stowarzyszenia, szkoły oraz instytucje działające na terenie naszego powiatu. Wśród wystawców nie mogło zabraknąć również Stowarzyszenia "BIEDRONKI", działającego przy Zespole Szkół Specjalnych, które jak co roku pokazało prace podopiecznych, nauczycieli i rodzców należących do Stowarzyszenia. Stoisko przyciągało uwagę przechodniów nie tylko obrazkami, drewnianymi zabawkami i ozdabianymi metodą decoupage skrzyneczkami, ale również przepysznym ciastem, które robiło furorę wśród przechodniów. Mimo, że nie zdobyliśmy głównej nagrody a chłodny wiatr smagał podmuchami nasz wystawienniczy namiot, nie traciliśmy dobrych humorów. Mamy nadzieję, że równie dobre humory mieli odwiedzający nasze stoisko oraz nabywcy prac, których kilkanaście znalazło swoich nowych właścicieli.

Marcin Gała

SETNE URODZINY KSIĘDZA JANA TWARDOWSKIEGO W GRÓJCU

setna rocznica urodzin Twardowskiego

setna rocznica urodzin Twardowskiego

setna rocznica urodzin Twardowskiego

Pierwszego czerwca bieżącego roku minęła setna rocznica urodzin ks. Jana Twardowskiego. Ksiądz Twardowski na stałe zapisał się
w naszej pamięci jako: kapłan, poeta, miłośnik biedronek, orędownik dzieci, szczególnie tych słabszych, wymagających i wyjątkowych.

Stowarzyszenie Pomocy Niepełnosprawnym „Biedronki” działające od ponad pięciu lat przy Zespole Szkół Specjalnych im. ks. Jana Twardowskiego w Grójcu włączyło się w ogólnopolskie obchody urodzin księdza poety. Chciano w wyjątkowy sposób uczcić rocznicę, przystępując do realizacji projektu partnerskiego „Wiersze księdza Jana w moich obrazach”.

W ramach projektu współfinansowanego przez Starostwo Powiatowe w Grójcu oraz Stowarzyszenie „Biedronki”, nauczyciele ZSS – Ewa Wieczorek i Marcin Gała przeprowadzili warsztaty artystyczne dla dzieci i młodzieży z ogniska środowiskowego w Grójcu. Podczas spotkań podopieczni świetlicy poznali twórczość księdza Twardowskiego, jak również, dzięki zakupionym w ramach projektu materiałom – nowe techniki plastyczne. Podczas wspólnej pracy w miłej atmosferze wykonali oni ilustracje do poznanych wierszy księdza poety.

Kolejnym działaniem związanym z obchodami setnej rocznicy urodzin było zorganizowanie we współpracy z Grójeckim Ośrodkiem Kultury i Zespołem SzkółSpecjalnych w Grójcu konkursów recytatorskiego i plastycznego, inspirowanychtwórczością księdza Jana. Finał obu konkursów odbył się 8 czerwca w budynku GOKu. Konkurs swoją obecnością uświetnili: pani Barbara Kowalska przewodnicząca Komisji Oświaty oraz Naczelnik Wydziału Edukacji – pan Jan Traczyk. W konkursie recytatorskim wzięło udział 28 uczniów ze szkół i przedszkoli powiatu grójeckiego. Byli to wychowankowie: Publicznego Przedszkola nr 4 w Grójcu, Publicznej Szkoły Podstawowej nr 3 w Grójcu, Publicznej Szkoły Podstawowej w Lewiczynie, Zespołu Szkół Specjalnych w Grójcu. Na finał przybyło wielu wspaniałych artystów recytujących wiersze Jubilata. Uczestnicy oceniani byli przez jury. Laureatów wyłoniono w trzech kategoriach wiekowych: przedszkole, szkoła podstawowa klasy 1-3 i szkoła podstawowa klasy 4-6. Swoimi występami imprezę uświetnili: grający na wiadrach, rurach i na czym tylko się da zespół "Perkoz", pod kierownictwem pana Artura Gałki; tańczący "Bardzo Fajny Zespół z Grójca", pod opieką pań Moniki Soleckiej i Beaty Lipińskiej oraz Monika Badowska uczennica ZSS, która swoim śpiewem zdobyła wiele nagród w konkursach wokalnych.

Po wysłuchaniu ujmujących recytacji uczestników, jury postanowiło nagrodzić wszystkich pierwszym miejscem. Laureaci oraz szkoły, z których przybyli otrzymali tomiki wierszy ks. Twardowskiego wydane specjalnie z okazji setnej rocznicy urodzin.

W przerwie konkursu, dzięki hojności sponsorów – pana Czesława Dojutrka oraz firmy Ferrero – uczestnicy i goście mogli nie tylko zregenerować siły, lecz również obejrzeć wernisaż prac plastycznych.

Wystawione w galerii GOKu prace, ilustrujące wiersze ks. Twardowskiego, zachwycały oglądających pomysłowością, ciekawymi technikami i precyzją wykonania. Prace wykonane przez przedszkolaków z Publicznego Przedszkola nr 4 w Grójcu oraz uczniów PSP w Gołoszach, PSP w Błędowie, PSP nr 3 w Grójcu, PSP w Lewiczynie, jury postanowiło nagrodzić w trzech kategoriach: w kategorii przedszkola pierwsze miejsce zdobyła Sandra Kryczka z PP nr 4 w Grójcu, drugie – Gabriela Zborowska również z PP nr 4 w Grójcu; w kategorii klasy I-III: pierwsze miejsce przyznano Weronice Dominiak z PSP w Gołoszach a drugie Nikoli Stępniewskiej z PSP w Gołoszach; w kategorii klasy IV-VI zwyciężyli: Filip Muras z PSP nr 3 w Grójcu oraz Agata Gniadzik z PSP w Błędowie. Drugą nagrodę przyznano Beacie Kępce z PSP w Gołoszach oraz Klaudi Banasiewicz z PSP w Błędowie. Laureaci otrzymali tomiki wierszy ks. Jana Twardowskiego oraz materiały malarskie.

Celem konkursów i działań zainicjowanych przez Stowarzyszenie "Biedronki" było nie tylko uczczenie urodzin jubilata oraz propagowanie jego twórczości, ale również propagowanie idei jaką wyznawał ks. Jan Twardowski, idei tolerancji i wartości każdego człowieka – tego co może więcej, ale też tego co może niewiele. Bo jak pisał nasz jubilat: "gdyby każdy miał to samo, nikt nikomu nie byłby potrzebny".

Marcin Gała