^Do góry

Aktualności

NIEBIESKI MARSZ DLA AUTYZMU ULICAMI GRÓJCA

marsz dla autyzmu

marsz dla autyzmu

marsz2

marsz4

4 kwietnia Grójec BYŁ NIEBIESKI. Drugi rok z rzędu spod Zespołu Szkół Specjalnych - w którym uczy się 42 dzieci z autyzmem - ruszył marsz, który wpisał się w akcję "Na niebiesko dla autyzmu” – ponieważ pod takim hasłem 2 kwietnia europejskie organizacje niosące pomoc osobom z autyzmem obchodziły Światowy Dzień Wiedzy na Temat Autyzmu. 750 miast w 90 krajach, na 7 kontynentach włączyło się w tę globalną akcję, zmieniając iluminację swoich najbardziej charakterystycznych budowli na kolor niebieski. Wśród tych miast, wyrażając solidarność z osobami dotkniętymi autyzmem, znalazł się też Grójec. W miniony poniedziałek razem z przedszkolakami, uczniami grójeckich szkół podstawowych, rodzicami i nauczycielami w prawie siedmiuset osobowej grupie, ubrani w niebieskie koszulki, z niebieskimi flagami i balonami, w eskorcie policji, ruszyliśmy ulicami Grójca. Podczas marszu, ci, których mijaliśmy, mogli usłyszeć co to jest autyzm, jakie są jego objawy i jak można pomóc osobie z autyzmem zrozumieć nasz świat.

            Niebieski marsz dotarł pod Urząd Miasta, gdzie przywitali nas pracownicy urzędu, ubrani w koszulki koloru marszu na znak solidarności z osobami z autyzmem. Zastępca Burmistrza pan Karol Biedrzycki oraz nauczyciele ZSS Grójec przeczytali fragmenty pamiętnika osoby z autyzmem. Dalsze kroki skierowaliśmy pod Starostwo Powiatowe, gdzie przywitało nas grono sprzyjających nam pracowników Starostwa, również w niebieskich strojach. Pan Dariusz Piątkowski - Wicestarosta Grójecki - przeczytał kolejny fragment pamiętników, mówiących w jaki sposób osoby z autyzmem odbierają to co nas otacza. Następnie Pan Starosta oraz Sekretarz Powiatu Grójeckiego Pani Sylwia Pietrasiewicz wypuścili w powietrze niebieskie balony, które zabrały ze sobą dobre myśli dla osób z autyzmem. Po słodkościach jakimi obdarował nas Pan Starosta, ruszyliśmy w drogę powrotną. Po marszu czekały na nas ciasta, ciasteczka, soki i cukierki.

            Wydarzenie to nie odbyłoby się bez wsparcia Starostwa Powiatowego w Grójcu oraz firm. Darczyńcom serdecznie dziękujemy. Również wielkie podziękowania należą się wolontariuszom z Liceum Ogólnokształcącego im. ks. Piotra Skargi w Grójcu, na których zawsze możemy liczyć.

            Ten marsz za nami. Kompletujemy koszulki na następny rok. Może będzie nas... tysiąc? Organizatorzy ZSS Grójec