KONFERENCJA DZIECKO Z AUTYZMEM. WSPOMAGANIE ROZWOJU

Konferencja naukowa - dziecko z autyzmem

konferencja naukowa - dziecko z autyzmem

Konferencja naukowa - dziecko z autyzmem

Ponad sto osób z czterech powiatów (grójeckiego, białobrzeskiego, kozienickiego oraz Miasta Radomia) zgromadziła 16 maja 2014 roku w Zespole Szkół Specjalnych im. ks. Jana Twardowskiego w Grójcu konferencja naukowa, którą patronatem objął Mazowiecki Kurator Oświaty. Tematyka dotyczyła wspomagania rozwoju dziecka z autyzmem i okazała się niezwykle interesująca dla rodziców dzieci autystycznych, pedagogów, psychologów oraz logopedów. A celem założonym było przybliżenie uczestnikom zagadnień dotyczących diagnozowania dzieci z autyzmem, poznania metod terapeutycznych oraz możliwości wspomagania rodziców i ich dzieci.
      Otwarcia konferencji dokonała Dyrektor ZSS w Grójcu Pani Ewa Mąkosa, która powitała wszystkich uczestników, w szczególności rodziców dzieci autystycznych, podkreślając ich rolę w terapii naszych uczniów. Następnie głos zabrała Dyrektor radomskiej Delegatury Kuratorium Oświaty Pani Dorota Sokołowska, która podkreślała wiedzę i umiejętności pedagogów specjalnych oraz ich trud wkładany w terapię dzieci o specjalnych potrzebach edukacyjnych. O konieczności organizowania takich konferencji, szczególnie w kontekście potrzeby rozwoju szkoły przy ulicy Polnej, której możliwości lokalowe nie dorównują zainteresowaniu rodziców mówił Starosta Grójecki Pan Marian Górski.
       Merytoryczną część konferencji rozpoczęło wystąpienie prof. dr hab. Ewy Pisuli z  Uniwersytetu Warszawskiego noszące tytuł „Diagnozowanie zaburzeń ze spectrum autyzmu“. Wykład prof. E. Pisuli dotyczył wczesnej diagnostyki dzieci autystycznych i tworzeniu w Polsce wystandaryzowanych narzędzi diagnostycznych.
       „Samodzielność jako droga do dorosłości – jak jej uczyć?”. Tak sformułowanym problemem zajęła się psycholog Renata Werpachowska z Fundacji Synapsis. Pani Werpachowska mówiła o konieczności nauki samodzielności dzieci od najwcześniejszych lat oraz o dużej roli rodziców w tym zakresie.
       Terapię behawioralną jako jedną z metod pracy z dzieckiem autystycznym przedstawił Paweł Bakalarz z Polskiego Stowarzyszenia Terapii Behawioralnej. Uczestnicy konferencji zostali zapoznani z podstawowymi celami tej terapii oraz jej zaletami.
       Swoim doświadczeniem w zakresie biomedycznego leczenia dzieci z autyzmem podzieliła się Pani Agnieszka Sulich z Instytutu Medycyny Integracyjnej Arcana. Pani Sulich zwracała uwagę na trafną diagnostykę lekarską i podjęcie właściwego leczenia oraz zachowanie odpowiedniej diety, która w leczeniu autyzmu ma wręcz kluczowe znaczenie.
       W trakcie konferencji uczestnicy mogli skorzystać z oferty księgarni psychologicznej Psyche. Mieli także okazję uzyskać wszelkie informacje związane z diagnozą i terapią dzieci autystycznych w działającym podczas całej konferencji punkcie konsultacyjnym.
       Na zakończenie konferencji Dyrektor Ewa Mąkosa podziękowała wszystkim uczestnikom za tak duże zainteresowanie przedstawianą tematyką. Wyraziła nadzieję, że pozyskana wiedza  będzie przydatna uczestnikom w bezpośredniej pracy z dziećmi z autyzmem, wzbogaci doświadczenie oraz będzie inspirować do podejmowania właściwych form wspierania dzieci autystycznych i ich rodziców.
     Konferencja, choć ze względu na kalendarz wykładowców zorganizowana została w maju, była ostatnim akordem działań, które przez cały kwiecień przeplatały się z normalnymi zajęciami w Zespole Szkół Specjalnych, a których celem było przybliżanie problematyki autyzmu,  informowanie, burzenie stereotypów wśród zdrowych, pomaganie rodzinom, edukowanie i wspieranie tych, którzy na co dzień uczestniczą w życiu i nauce autystyków i tych, którzy sporadycznie w te relacje wchodzą. W szkole to codzienność, w Grójcu coraz częściej dostrzegana nie tylko przy okazji niebieskiego miesiąca.