Bladym świtem, dnia 10.11.2021 r. o godz. 5.30 z dziedzińca szkoły, wyruszył autokar z uczniami ZSS, zmierzającymi do Kopalni Soli w Wieliczce. Młodzi eksploratorzy z naszej szkoły postanowili sprawdzić namacalnie, skąd bierze się biała, słona sól na naszych stołach. Zaraz po dotarciu na miejsce, organizatorzy wyjazdu zatroszczyli się dla nas o krakowskie „bajgle” czy tam „bajdle” Pierwszym ogromnym przeżyciem był zjazd starą, oryginalną górniczą windą na -3 poziom w głąb ziemi, na 135 metrów. Pomimo, że rusztowania w podziemnych korytarzach zrobione są z drewna, większość tuneli wraz ze ścianami, podłogami, dachami a nawet kryształowymi dekoracjami i posągami została wyrzeźbiona w soli. Wielicka kopalnia soli ma już przeszło 700 lat. Jej zabytkowe podziemia potrafią zaskoczyć i zaciekawić. Co widzieliśmy? Jedyny w Europie podziemny kościół – Kaplica św. Kingi, największą na świecie górniczą machinę zrobioną drewna – kierat konny z XVII w, kryształy z kryształowych grot i wiele innych atrakcji zdobiących trasę turystyczną. Dzieci mogły prześledzić cały proces drążenia, wydobycia i przetwarzania skrystalizowanych nacieków soli, które notabene czasami układają się w przepiękne kształty nazywane potem: makaron, kalafior, choinki, włosy św. Kingi.

Podziemna Wieliczka jest najchętniej odwiedzaną kopalnią świata. Wśród pierwszych gości był Mikołaj Kopernik… W roku 1774 wprowadzono w kopalni Księgi Zwiedzających. Na ich kartach widnieją autografy wybitnych osób, m.in: Staszica, Chopina, Moniuszki, Matejki, Orzeszkowej, Paderewskiego, Piłsudskiego i Papieża Karola Wojtyły, a teraz i nasze:)

Jako dowód sukcesów badawczych każdy z nas zabrał do domu bryłkę szarej, krystalicznej, oryginalnej soli, co okazało się strzałem w dziesiątkę dla uczniów naszej szkoły, poznających świat polisensorycznie. Oczywiście niemniej ważny był wspaniały obiad z deserem, który okazał się ostatnim punktem programu. Pełni wrażeń, zmęczeni, ale bardzo zadowoleni wracaliśmy autokarem do domu już w odrobinę sennej atmosferze.  

B. Lipińska, Cz.Szałas


 

Opcje Dostępności