VI NIEBIESKI MARSZ DLA AUTYZMU

thumb DSCF4788W środę 03 kwietnia 2019 roku, już po raz szósty ulicami Grójca przeszedł NIEBIESKI MARSZ DLA AUTYZMU zorganizowany przez Zespół Szkół Specjalnych im. ks. Jana Twardowskiego w Grójcu pod przewodnim hasłem „Zaświecić się na niebiesko”. Ponad dziesięć lat temu ONZ ustanowiła 2 kwietnia Światowym Dniem Świadomości Autyzmu. I dlatego kwiecień, od 2008 roku jest miesiącem, w którym instytucje na całym świecie, niosące pomoc osobom z syndromem autyzmu, rozpowszechniają wiedzę oraz zwracają uwagę społeczeństw na dyskryminację i niezrozumienie z jakimi spotykają się osoby dotknięte tym zaburzeniem. Autyzm, to całościowe zaburzenie rozwoju. Pierwsze objawy autyzmu występują zazwyczaj przed 3 rokiem życia. Stopień autyzmu może być bardzo różny – od łagodnego do ciężkiego. Przejawia się najczęściej nieprawidłowościami w relacjach społecznych, komunikowaniu się oraz w rozwoju funkcjonalnej lub symbolicznej zabawy. W autyzmie mówi się o tym, że dziecko nie nawiązuje np. kontaktu wzrokowego z innymi osobami lub, że jest to kontakt bardzo krótkotrwały i ulotny.

Od sześciu lat, wyrażając solidarność z osobami dotkniętymi ASD, nasza szkoła organizuje „Niebieski Marsz dla Autyzmu”. W tym roku ulicami miasta przeszli wspólnie uczniowie ZSS w Grójcu wraz z rodzicami i nauczycielami, PSP nr 2 i 3 w Grójcu, Przedszkola nr 1, nr 2, nr 4, Niepubliczne Przedszkole Zgromadzenia Córek Maryi, Niepubliczne Przedszkole,, Baśniowy Pałacyk”, wolontariusze z LO w Grójcu kl. Ib, uczniowie z ZSP w Grójcu. Po raz pierwszy dołączyli do nas uczniowie z Zespołu Szkolno – Przedszkolnego w Nowej Wsi, SOSW w Nowym Mieście nad Pilicą, GOK w Grójcu, przedstawiciele służb mundurowych z I Ośrodka Radioelektronicznego w Grójcu i Komendy Powiatowej Policji w Grójcu.

Ubrani w niebieskie koszulki, trzymając w rękach niebieskie flagi i balony, w eskorcie policji, ruszyliśmy ze szkolnego placu. Przy dźwiękach muzyki, nasz kolorowy korowód przeszedł ulicami miasta. Podczas marszu na przystankach przy GOK, Urzędzie Gminy i Miasta Grójec oraz przy Starostwie Powiatowym czekali na nas ubrani w niebieskie koszulki przedstawiciele tych instytucji. Na każdym przystanku odczytane zostały fragmenty pamiętników osób z autyzmem.

Naszą tradycją stało, że każdy „Niebieski Marsz” kończymy wypuszczaniem w niebo niebieskich balonów wypełnionych dobrymi myślami i życzeniami dla osób dotkniętych autyzmem. I tak też stało się w tym roku- dziesiątki balonów unosiły się nad Grójcem…

Tegoroczny marsz zakończył się piknikiem na placu ZSS. Były słodkości, soki, popcorn, owoce… a wszystko to dzięki sponsorom, którym bardzo serdecznie dziękujemy: BMB Sp. z o.o. Beata i Marek Bienkiewicz, Firma Balmax, Piekarnia Kazana, Ferrero, Tłocznia soków Gwiazda, Zakład Piekarsko Ciastkarski Dojutrek.

Szósty marsz za nami i miejmy nadzieję, że nie ostatni. Tak więc spotykamy się za rok, w kwietniu.

E. Dziubińska

thumb DSC00120 thumb DSC00141