21 - MARCA DZIEŃ KOLOROWEJ SKARPETKI

W dniu 21 marca 2019 roku w Zespole Szkół Specjalnych im. ks. J. Twardowskiego w Grójcu obchodziliśmy Światowy Dzień Zespołu Downa – „Dzień Kolorowej Skarpetki”. Z tej okazji wszyscy nauczyciele i uczniowie założyli na stopy dwie różne skarpetki. Na ulicach naszego miasta uczniowie rozdawali ulotki oraz kolorowe skarpetki jako symbol solidaryzowania się z osobami z Zespołem Downa.

Głównym punktem dnia były warsztaty edukacyjno - plastyczne prowadzone przez nauczycieli: E. Dziubińską, J. Zientkiewicz, A. Kozieł i E. Wrzosek. Mieliśmy przyjemność gościć na nich uczniów wraz z wychowawcami z klasy III PSP nr 1 w Grójcu i klasy I PSP nr 2. Nauczyciele przybliżyli przybyłym uczniom pojęcie niepełnosprawności oraz jakie trudności na co dzień napotykają osoby dotknięte Zespołem Downa. Każda z osób obejrzała prezentację multimedialną, w której oprócz informacji na temat Zespołu Downa, zawarte były przykłady osób niepełnosprawnych, które osiągnęły duży sukces w życiu prywatnym i zawodowym.

Wszystkim uczestnikom bardzo podobało się opowiadanie „Na zawsze razem”, które w przystępny dla dzieci sposób wyjaśniało, jak chromosomy łączą się w pary i jak dużym przypadkiem jest fakt, że u osób z Zespołem Downa w 21 parze występują 3 chromosomy.

Ostatnim punktem programu były warsztaty plastyczne. Zadaniem dzieci było ozdobienie wyciętych z papieru skarpetek. Wykorzystano do tego różne techniki i materiały. Skarpety zawieszono na korytarzu, aby upamiętnić ten piękny dzień.

Każdy z uczestników warsztatów otrzymał słodki upominek. Mamy nadzieję, że udało nam się przybliżyć wszystkim uczestnikom pojęcie niepełnosprawności. Chcielibyśmy, aby każdy zapamiętał, że osoby z Zespołem Downa są wyjątkowe jak każdy z nas i tak jak my mają prawo żyć, śmiać się i kochać.

A. Kozieł

thumb IMG 1839 thumb IMG 1843