Zespół Szkół Specjalnych

Wybierz kategorię :

Światowy Dzień Zespołu Downa

21marca21 MARCA DZIEŃ KOLOROWEJ SKARPETKI

 

Światowy Dzień Zespołu Downa, ang. World Down Syndrome Day (WDSD) - święto obchodzone corocznie 21 marca ustanowione w 2005 roku, od 2012 roku pod patronatem Organizacji Narodów Zjednoczonych.

Data obchodów nie jest przypadkowa – dzień 21 marca wiąże się również z istotą zaburzenia – trisomią, w 21. parze chromosomów, osoby z zespołem Downa zamiast dwóch, mają trzy chromosomy.

W tym dniu na całym świecie odbywają się imprezy, których celem jest zwiększenie świadomości społecznej dotyczącej zespołu Downa, propagowanie praw i dobra ludzi z tą wadą genetyczną i integracja z nimi. W tym roku pierwszy raz odbędzie się Ogólnopolski zjazd rodzinny w ramach Światowego Dnia Zespołu Downa w dn. 25 i 26 marca, który zainauguruje p. Ewa Błaszczyk, aktorka i prezes fundacji Akogo.

NASZA SZKOŁA WŁĄCZA SIĘ DO OBCHODÓW, PRZYŁĄCZ SIĘ I TY !

...ZRÓBMY TO WSZYSCY

zabawymy się i przy okazji zwróćmy uwagę na osoby z zespołem Downa, wszyscy jesteśmy różni i w różny sposób kolorowi, ale przez to świat jest weselszy, jak kolorowe skarpetki nie do pary - symbol niedopasowania społecznego i genotypowego z jakim borykają się osoby z zespołem Downa.

 

21. MARCA ZAPRASZAMY WSZYSTKICH

DO ZAŁOŻENIA DWÓCH KOLOROWYCH SKARPETEK NIE DO PARY.

POKAŻ, ŻE INTEGRUJESZ SIĘ Z OSOBAMI Z ZESPOŁEM DOWNA.

B.Lipińska