CAŁA POLSKA CZYTA DZIECIOM ORAZ MISTRZ PIĘKNEGO CZYTANIA

"Gdy się ktoś zaczyta, zawsze się czegoś nauczy,

albo zapomni o tym, co mu dolega, albo zaśnie - w każdym razie wygra..."

Henryk Sienkiewicz

Dnia 8 czerwca w naszej szkole odbyło się podsumowanie akcji Cała Polska Czyta Dzieciom. Nauczyciele każdego dnia czytali uczniom przez 10 minut wybraną książkę z beletrystyki. Celem tej akcji było wzbudzenie zainteresowania oraz ukazanie, że czytanie książek daje wiele korzyści uczniom. Mistrz Pięknego Czytania to akcja , którą biblioteka prowadzi już drugi rok szkolny. Uczniowie przychodzą do biblioteki i czytają na głos wybrane książki zarówno z literatury pięknej jak i popularnonaukowej. Młodsze dzieci czytały bajki. Obie te akcje zostały połączone by wspólnie się pobawić zarówno tekstem literackim jak i pokazać swoje umiejętności manualne. W tym dniu do naszej szkoły przybyli żołnierze, by móc poczytać wiersze uczniom oraz pobawić się zagadkami literackimi. Po prezentacji swych umiejętności narracyjnych przez żołnierzy, nastąpiła część przygotowana przez bibliotekarza. Uczniowie pokazali sprawność czytania, wielu uczniów przyniosło swoje książki z domu, pozostali skorzystali z zasobów biblioteki szkolnej. Jury w składzie żołnierzy z Jednostki Wojskowej w Ogrodzienicach miało za zadanie nagrodzić najlepszych uczestników. Wszyscy uczniowie, którzy zaprezentowali swoje umiejętności zostali nagrodzeni. Następnym elementem była zabawa polegająca na rozpoznawaniu rekwizytów i odgadywanie z jakiej bajki pochodzą. Rekwizyty były umieszczone w koszu. Po zabawie, która wzbudziła wiele emocji u uczniów, nastąpiła zabawa, w której należało odgadnąć czy zdanie jest prawdziwe czy fałszywe. Najwięcej emocji wzbudziły zabawy wymagające zręczności np. przeskakiwanie z kamienia na kamień, wyścig Czerwonego Kapturka i wilka oraz budowanie wieży na czas z klocków czy przejście określonego dystansu w parach.

J. Nowakowska

MISTRZ CZYTANIA1 MISTRZ CZYTANIA2