UROCZYSTA MSZA ŚW. W ŚWIĄTYNI OPATRZNOŚCI W WARSZAWIE

„Powróć mi, Panie, z dawnych lat

herbaty gorzkiej łyk w manierce

i umarłego ojca list, sweter

od siostry, matki serce…”

ks. J. Twardowski

Zgodnie z tradycją we czwartek, 8 czerwca o godzinie 12:00 w Świątyni Opatrzności Bożej została odprawiona uroczysta Msza Święta w szczególnej intencji. Uczestniczyli w niej uczniowie wielu polskich szkół noszących imię księdza Jana Twardowskiego. Po zakończeniu Eucharystii delegacje przybyłych szkół złożyły kwiaty przy grobie księdza poety, zmarłego w 2006 roku, pochowanego w Panteonie Wielkich Polaków. Utwory J. Twardowskiego pełne humoru i zaskakujących odwołań do świata przyrody wiersze weszły na trwałe do kanonu polskiej literatury. W tym roku po raz pierwszy uczestniczyliśmy we Mszy odprawianej w górnej Świątyni. W uroczystości brało udział 21 szkół z całego kraju wraz z towarzyszącymi im pedagogami. Naszą szkołę reprezentowali uczniowie: Bartek M., Agnieszka K., Michał C., Adrian .M. pod opieką p. B. Błachnio.

Koncelebrowanej przez księży Eucharystii przewodniczył i homilię wygłosił Arcybiskup Metropolita Warszawski, kardynał Kazimierz Nycz. Kardynał podkreślił kierowane do Opatrzności dziękczynienia Kościoła polskiego za tak niezwykłego kapłana, który potrafił – nie tylko poprzez przekaz zawarty w swych wierszach – dotrzeć do ludzi, do których inni dotrzeć nie potrafili. Jan Twardowski mimo odejścia do Domu Ojca, wciąż skupia przy sobie, a przede wszystkim przy głoszonych przez siebie wartościach tak liczne grono, nie tylko ludzi dorosłych lecz także młodzieży i dzieci. Jesteśmy dumni z patrona Naszej szkoły i postaramy się żyć zgodnie z wartościami głoszonymi przez księdza – poetę.

B.Błachnio

Msza1 Msza2