ROK 2017 ROKIEM JÓZEFA PIŁSUDSKIEGO

Jestem żołnierzem. Kocham żołnierkę i byłem tym, któremu los pozwolił w wielkiej wojnie światowej, gdy wielkie, olbrzymie państwa rzuciły na kartę miliony ludzi, miliardy pieniędzy, cały przepych nowoczesnej techniki, któremu los dał szczęście, żem nie miał w imieniu Polski zginąć w tym tłumie, żem wzniósł ubogi, maleńki domek żołnierza polskiego i nad nim postawił i wywiesił sztandar polski.

Józef Piłsudski

W naszej szkole odbył się apel poświęcony temu wielkiemu człowiekowi, który przygotowała pani Jola nauczyciel bibliotekarz oraz pani Beata nauczyciel języka polskiego. Apel odbył sie na długiej przerwie w sali nr 16. W inscenizacji wzięła udział klasa gimnazjalna, która pod okiem nauczycieli przygotowała musztrę wojskową oraz aktywnie uczestniczyła w śpiewaniu pieśni z tego okresu. Uczniowie wspólnie z panem Czesławem odśpiewali polskie pieśni żołnierskie i patriotyczne: Ułani ułani, Pierwsza kadrowa, O mój rozmarynie, Przybyli ułani, Pierwsza brygada. Uczniowie podczas prezentacji multimedialnej zapoznali się z życiorysem Marszałka Józefa Piłsudskiego. Na zakończenie zaprezentowaliśmy   fragment filmu „Wojna 1920 r.”, aby przybliżyć naszej młodzieży ten tak trudny okres naszej historii.

J. Nowakowska

Apel-Pilsudski1 Apel-Pilsudski2