Zespół Szkół Specjalnych

Wybierz kategorię :

Wycieczka do Muzeum Narodowego w Warszawie

„Sztuka jest po to, by niepokoić. Wiedza umacnia.” Georges Braque

            W czwartek 06.04.2017 r. odbyła się wycieczka do Muzeum Narodowego w Warszawie. Celem naszej podróży był udział w lekcji muzealnej. W przedsięwzięciu brało udział 13 uczniów naszej szkoły wraz z opiekunami: p. B. Błachnio, p. T. Wilk i p. A. Szymańska.

           Muzeum Narodowe w Warszawie zostało założone w 1862 jako Muzeum Sztuk Pięknych to jedno z największych muzeów w Polsce i największe w Warszawie. Muzeum Narodowe gromadzi zbiory sztuki starożytnej (egipskiej, greckiej, rzymskiej), malarstwa polskiego od XIII wieku, a także galerię malarstwa obcego (włoskie, francuskie, holenderskie, niemieckie i rosyjskie), zbiory numizmatyczne i rzemiosła artystycznego. Co rocznie obiekt odwiedzają tysiące turystów z Polski i z zagranicy.

            Co mówią obrazy ? - tak brzmiał temat naszego spotkania. Zajęcia były dostosowane do wieku uczestników – miały charakter interaktywny i zawierały elementy warsztatowe, prowadzone w bardzo miłej, serdecznej atmosferze. Przewodnik koncentrował się na edukacji przez zabawę, wykorzystywane były druki edukacyjne oraz prezentacje komputerowe. Dzięki nim dowiedzieliśmy się jak patrzeć na obrazy, a także - jak odczytać ukryte treści w dziełach sztuki. Teraz już wiemy - jak należy tego dokonać i od czego zacząć. Nie jest to proste, zwykle jednak potrzebna jest do tego głębsza wiedza, którą mieliśmy okazję poznać pod bacznym okiem przewodnika muzeum. Wspólnie odkrywaliśmy tajemnice obrazów, a także poznaliśmy tradycyjne gatunki malarskie: malarstwo historyczne, portret, pejzaż i martwą naturę. Wizyta w muzeum była dla nas wspaniałym wydarzeniem i niezapomnianym przeżyciem. Mamy nadzieje dołączyć do grona przyjaciół MNW i odbywać cykliczne wizyty w muzeum.

            Na zakończenie wycieczki pojechaliśmy tramwajem do restauracji McDonald’s, gdzie zamówiliśmy nasze ulubione zestawy i we wspaniałych humorach powróciliśmy do szkoły.

B.Błachnio

Muzeum1 Muzeum2
Muzeum3 Muzeum4
Muzeum5 Muzeum6