NIEBIESKI MARSZ DLA AUTYZMU W GRÓJCU

W poniedziałek, 3 kwietnia 2017 roku, po raz czwarty ulicami Grójca przeszedł NIEBIESKI MARSZ DLA AUTYZMU zorganizowany przez Zespół Szkół Specjalnych w Grójcu. W Zespole uczy się ponad czterdzieścioro uczniów z autyzmem. Organizacja Narodów Zjednoczonych ustanowiła 2 kwietnia Światowym Dniem Świadomości Autyzmu. W tym dniu światowe instytucje, niosące pomoc osobom z autyzmem, szerzą wiedzę o autyzmie oraz zwracają uwagę społeczeństw całego świata na dyskryminację i niezrozumienie z jakimi spotykają się osoby dotknięte tym zaburzeniem. Wieczorem, 2 kwietnia, 750 miast w 90 krajach na 7 kontynentach włącza się w globalną akcję, zmieniając iluminację swoich najbardziej charakterystycznych budowli na kolor niebieski.

Od czterech lat, wyrażając solidarność z osobami dotkniętymi autyzmem, przez Grójec przechodzi Niebieski Marsz dla Autyzmu. W poniedziałkowym marszu uczestniczyli wspólnie uczniowie Zespołu Szkół Specjalnych w Grójcu wraz z rodzicami i nauczycielami oraz uczniowie pozostałych grójeckich szkół podstawowych, a także wychowankowie prawie wszystkich grójeckich przedszkoli. W prawie pięciusetosobowej grupie, ubrani w niebieskie koszulki, trzymając w rękach niebieskie flagi i balony w eskorcie policji i wolontariuszy z liceum im. Piotra Skargi, ruszyliśmy ulicami Grójca, aby zwrócić uwagę mieszkańców i włodarzy miasta na sytuację osób dotkniętych autyzmem.

Przy dźwiękach muzyki oraz informacji dotyczących objawów i sposobów pomocy osobom z autyzmem, niebieski marsz dotarł przed budynek Urządu Miasta gdzie przywitali nas pracownicy urzędu ubrani w niebieskie koszulki, pan Burmistrz Jacek Stolarski oraz Zastępca Burmistrza, pan Karol Biedrzycki. Po odczytaniu przez pana wiceburmistrza informacji dotyczących autyzmu oraz fragmentów pamiętników osoby z autyzmem przeszliśmy przed budynek Starostwa Powiatowego. Przed Starostwem przywitali nas: pan Starosta Marek Ścisłowski, Naczelnik Wydziału Edukacji – pani Barbara Orłowska, Sekretarz Powiatu – pani Sylwia Pietrasiewicz oraz Skarbnik Powiatu – pani Agnieszka Bilska wraz z gronem pracowników urzędu, którzy na znak wsparcia i solidarności założyli również niebieskie koszulki.

Pan Starosta Marek Ścisłowski przeczytał kolejny fragment pamiętników mówiących w jaki sposób osoby z autyzmem odbierają to, co nas otacza. Pan Starosta oraz pracownicy Starostwa wypuścili w powietrze niebieskie balony, które zabrały ze sobą dobre myśli dla osób z autyzmem. Po słodkościach, jakimi obdarował nas Pan Starosta, ruszyliśmy w drogę powrotną. Czwarty marsz za nami. Na następne przyjdzie czas w kolejnych latach. Mamy nadzieję, że nie zabraknie w nim tych wszystkich, którzy byli z nami przez te cztery ostatnie edycje.

M. Gała

Autyzm Marsz2017-01 Autyzm Marsz2017-02